Не топчіть, не рвіть квіти – первоцвіти.

Первоцвіт ‒ це різноманітні ранньовесняні квіти. Ця група рослин нараховує до 500 видів.
Квіти цих рослин розпускаються,пробиваються крізь кірку льоду і сніг. Досить часто вони яскраві,добре видимі для перших комах-запилювачів. Тому їх називають вісниками весни.
Та не завжди люди відносяться до них з любов’ю. Тепер практично не тільки в околицях міст, але і сіл можна рідко зустріти цю красу. За останні десятиліття багато з цих дивоцвітів опинились на межі зникнення. Причин для цього багато. Головна з них – хижацьке винищення первоцвітів для букетів та посадок їх на квітниках, а часто це ще й засіб заробітку.
Господарська діяльність в місцях їх зростання безповоротно знищує ці дари природи. Ранньовесняні рослини пристосувалися до життя створюючи запаси поживних речовин у цибулинах, кореневищах чи бульбах, що і дає їм можливість пробуджуватися за низьких температур.
А яскраві, красиві квіти, що приваблюють перших комах з часом повинні дати насіння, як гарантію продовження життя. Зірвана рослина гине, бо вона вже не здатна створити запасу поживних речовин, а тим більше не дасть насіння. На букети зривають найкращі, найздоровіші рослини, які є основою популяції. Дрібні, деформовані залишені рослини дають слабке і нестійке до хвороб, шкідників та умов життя потомство. Навіть при акуратному зриванні хвороботворні чинники проникають до запасів поживних речовин, перетворюють їх на джерела інфекцій для здорових рослин. Без листків рослина не здатна фотосинтезувати, тобто не здатна розвиватись наступного року.

Первоцвіти є важливою ланкою в ланцюгах живлення багатьох видів комах. Зникнуть первоцвіти ‒ зникне багато видів бджіл, зокрема одиночних ‒ осмій, ослабнуть сім’ї домашніх бджіл, пропадуть деякі види метеликів та мурах. Цей дрібний ланцюжок веде і до нас – людей. Тому, як кажуть в народі, ми ріжемо гілку на якій сидимо.
А хижацьке винищення первоцвітів є не що інакше як один із видів браконьєрства ‒ тобто незаконного добування природніх багатств.
Серед первоцвітів є ряд видів занесених до Червоної книги, що ще більше обтяжує вину тих, хто їх добуває (знищує!), адже вони підлягають суворій охороні. За знищення червонокнижного виду в Україні порушники оподатковуються штрафом від 30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого, а на посадових осіб – від 30 до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.
Отже, гонитва за прибутком декому може обернутись великими збитками. Замисліться над цим! Подумайте добре, зриваючи навіть кілька рослин ви наносите непоправну шкоду природі. На цьому місці в наступному році уже не знайдете цієї краси.
Ходіть у ліс не по квіти, а по гарний настрій, спогади про тишу, запахи і красу весняної природи, чудові фото ранньої весни. Це набагато дорожче від зірваних і кинутих на лісових стежках первоцвітів!

Інженер з охорони тваринного світу Національного природного парку «Кременецькі гори» Троцюк М. А.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *