Летять лелеки

Згідно вірувань наших предків 19 березня ‒ особливий день. Це не тільки день поваги до води , але і день прильоту перших лелек. А на 40 святих мають прилетіти 40 лелек. Сотні років повертаються вони в рідні краї, долаючи до 10 тисяч кілометрів важкого шляху над пустелею, морем та горами. Що ж їх так кличе додому? Єдиним покликом для всього живого є довжина світлового дня. Саме цей фактор і є основним регулятором всіх життєвих процесів на Землі. Початок льодоставу, скресання криги на річках, ставках і озерах відкриває заховані протягом зими запаси корму у цей ще досить морозний та сніжний період.
Старі самці летять на свої гнізда, а молоді шукають вільні місця для полювання і побудови майбутніх домівок. Довга дорога виснажує птахів. Постійне недоїдання, стреси, холод, різні перешкоди забирають сили. Тому птахи шукають місця, де можна було б відпочити, відновити сили і просто перечекати важку весняну негоду. Це можуть бути різні польові джерела, струмки, річечки, окраїни боліт, ставків. Досить часто ця пора весни може бути ще дуже холодною, морозною, вітряною та сніжною. Зграя може затримуватись на два-три дні, відпочивати, трохи підкормитись і продовжувати свій шлях.

Тому не треба їх турбувати, підходити близько, зганяти, а тим більше старатись ловити. Їм і так важко. Якщо ви дійсно хочете допомогти, то не турбуючи їх розчистіть від снігу невелику ділянку біля води, розкидайте на ній солому, сіно, кукурудзяне насіння, щоб птахам було зручніше і затишніше ночувати. А на чистих місцях розкидайте підкорм – різноманітні м’ясовідходи, дрібну рибу. Дехто вважає, що їх можна підгодовувати і вареною картоплею та запареною дертю (так часто харчують птахів зимою в господарстві), але цей корм для них малоефективний. Краще пром’яти кірку льоду на мілині струмка чи болота – птахи самі знайдуть там поживу. Кусочки м’яса, рибу та відходи слід посікти до невеликих кусочків (1-3 см), які птахи можуть легко з’їсти .
Не допускати до птахів собак, які їх будуть турбувати, та не підходити близько самим. Птахів, які не змогли відлетіти зі зграєю, примерзли до землі чи льоду, хворі, слід виловити, забрати додому в неопалюване приміщення, підгодувати, при необхідності підлікувати і з настанням потепління випустити на волю.
Нехай прилітають лелеки в рідні краї, несуть на своїх крилах весну і віру в майбутнє!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *