Цікаві факти про лишайники

Лишайники — симбіоз гриба і водорості. Виглядають лишайники дуже навіть привабливо. І навіть не будучи біологом, почитати цікаві факти про лишайники буде корисно кожному.

Лишайники — організми, що з’явилися внаслідок симбіозу грибів із водоростями або ціанобактеріями. Гриб утворює основу тіла лишайника, а клітини водорості містяться всередині. Водорість здатна до фотосинтезу й постачає грибу поживні речовини, а він захищає її від несприятливих зовнішніх факторів.

матеріал з сайту Вікіпедія

Лишайники — невеликі рослини, моховидного виду. Це симбіоз гриба і водорості. Виглядають лишайники дуже навіть привабливо, а прогулюючись по лісі, можна знайти різноманітні види. І навіть не будучи біологом, почитати цікаві факти про лишайники буде корисно кожному любителю природи.

* * *

Лишайників, як підвид, налічується більше ніж двадцять тисяч видів. Вони дуже витривалі, а також здатні вижити, де не зможе існувати жодна жива рослина. Вони можуть рости і на скелях, і на стовбурах дерев, на дахах будинків. Суворі кліматичні умови росту рослин також не перешкода. Їх можна зустріти і в посушливій пустелі, і в зеленому лісі, а також на брудних болотах і холодних тундрах. У воді лишайники не потреби не відчувають, оскільки, при потребі, вони здатні вбирати вологу після дощу.

Часто лишайники плутають з мохом. Але з точки зору науки — вони не належать до цього виду рослин.

Раніше вчені відносили лишайники до нижчих примітивних рослин, але після того, коли біологи відкрили, як влаштований їхній організм, рослини виділили в окремий вид.

* * *

В Біблії існує історія, в якій йдеться про людей, які подорожують в пустелі. Вони замучені голодом і зовсім вибилися з сил, раптом побачили на землі безліч крупинок. Не бачачи іншого виходу, молоді люди, майже збожеволівши від голоду, стали їсти цю крупу. Дивно, але з’ївши зовсім небагато, подорожні знайшли силу і продовжили шлях. У найдавнішій книзі світу крупинки на землі назвали «манною небесною». У наш час вчені роблять припущення про те, що цими крупинками були їстівні лишайники.

Цікавим фактом про лишайники також є те, що вони можуть розмножуватися різними способами. Відірвавшись від цілого, шматочки лишайника розносяться по світу за допомогою тварин або вітру. І туди, куди частинка рослини потрапить, виростає ще один лишайник.

* * *

Лишайники — природна сигналізація забруднення повітря. Якщо в лісі не ростуть ці рослини, значить екологічна обстановка в даному місці несприятлива.

Крім того, що лишайників налічують багато тисяч підвидів, так ще і є найвитривалішими рослинами на планеті. Довговічність — унікальність лишайника. Вони можуть існувати кілька десятків років, а то і сотень.

А ще лишайники ростуть дуже повільно, найшвидшим зростанням можна вважати близько семи міліметрів на рік.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *